Świętochłowice, Lipiny, Chorzowska

Obiekt na sprzedaż

Opis nieruchomości

Przedmiotem sprzedaży jest nieruchomość położona w miejscowości Świętochłowice przy ul. Chorzowskiej 117 na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych „SILESIA” (METALCO) oraz nowo powstającego Muzeum Techniki. Nieruchomość składa się z działek nr 959/4 oraz 962/4 o powierzchni 5.219 m² zabudowanych budynkami o charakterze produkcyjno – magazynowym oraz biurowo - socjalnym o łącznej powierzchni użytkowej 1.748 m².

Świętochłowice miasto na prawach powiatu, są trzecim najgęściej zaludnionym miastem w Polsce (3943,8 osób/km², jednocześnie są najmniejszym z miast na prawach powiatu pod względem zajmowanej powierzchni. – 13,31km². Świętochłowice graniczą z Chorzowem, Bytomiem i Rudą Śląską
Przedmiotowa nieruchomość zlokalizowana jest w dzielnicy Lipiny - bezpośrednio przy granicy z Rudą Śląską   w odległości od. 1 km od DTŚ nr 902. Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie terenów przemysłowych, gdzie swoją siedzibę mają renomowane firmy o zasięgu międzynarodowym z różnorodnych branż przemysłu, handlu, logistyki między innymi Delta Trans, Baterpol, Air Products i inne.

Nieruchomość posiada bezpośredni dostęp do drugi publicznej tj. ul. Chorzowskiej – droga o nawierzchni asfaltowej z urządzonymi ciągami pieszych. Bezpośrednie sąsiedztwo stanowi zabudowa komercyjna – przemysłowo – usługowa. Teren nieruchomości w pełni zagospodarowany, nawierzchnia utwardzona, wybrukowana i wyasfaltowana, całość ogrodzona, monitorowana i oświetlona.

Przybliżone odległości:
Do Katowic - 10 km
Do Gliwic - 22 km
Do lotniska w Pyrzowicach - 31 km
Do lotniska Balice w Krakowie 78 km

Warunki planistyczne:
Teren, na którym usytuowana jest nieruchomość jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego  - oznaczenie U/P1 – tereny zabudowy usług komercyjnych i produkcyjnych

BUDYNKI: Podstawowe dane techniczne, stan techniczny


Kompleks hal produkcyjno – magazynowych o łącznej powierzchni 1010,59 m²
Część północna budynku  o łącznej powierzchni 368,95 m² składa się z:
 • Hali produkcyjno-magazynowej – powierzchnia 286,25 m²
 • Pomieszczeń funkcjonalnych powiązanych z produkcją typu laboratorium z węzłem toaletowym (66,20 m²)
  i pomieszczenie obsługi wagi (16,50 m²). Ta część zlokalizowana jest na ścianie szczytowej i jest dwukondygnacyjna.
Część południowa budynku  o łącznej powierzchni 641,61 m² składa się z:
 • Hali produkcyjno-magazynowej – powierzchnia 298,94 m²
 • Hali magazynowej – powierzchnia 96,98 m²
Budynki zlokalizowane w północno-wschodniej części zakładu Matalco International. Są usytuowane równolegle do zabytkowej hali Walcowni i Kotłowni, z sąsiadującym przy nich kominie o wysokości 80m.
Budynek hali w części północnej wykonany został w konstrukcji tradycyjnej, ceglanej z dachem dwuspadowym (spadek około 13 stopni). Na części południowej budynku podczas remontu wykonano pokrycie płytami warstwowymi z blachy ocynkowanej 05-06 mm powlekanej, wnętrze – rdzeń izolacyjny ze sztywnej pianki PUR o grubości 12 cm. W części północnej  budynku konstrukcję dachu stanowią kratownice stalowe zabezpieczone farbami chroniącymi przed korozją, na których są wsparte płatwie drewniane o rozstawie około 135cm oraz krokwie drewniane o rozstawie ok. 80cm od ściany zewnętrznej. Budynek posiada system rynien stalowych i rur spustowych.
W budynku została zachowana elewacja ceglana z ceglanymi nadprożami okien. Budynek posiada wysokie nowe okna PCV w kolorze RAL 7024 grafitowym z wkładem szybowym 4/16/4 mm podkreślające przemysłowy charakter budowli Parapety zewnętrzne wykonane są z cegły ceramicznej w rolkę, parapety wewnętrzne z blachy powlekanej w kolorze ram okiennych.
Nowe bramy stalowe ocieplone pianką poliuretanową. Wnętrze budynku otynkowane do wysokości 4m i pomalowane farbami wodoodpornymi F-my KABE.
Nowa posadzka betonowa wykonana z zastosowaniem zbrojenia rozproszonego, z nawierzchnia epoxydową
Nowa instalacja elektryczna - oświetlenie LED
Nagrzewnice kondensacyjne
Mieszalniki powietrza
Instalacja odgromowa
Instalacja teletechniczna
Wentylacja grawitacyjna
Instalacja wodna i kanalizacyjna

Budynek hali w części południowej wykonany został w układzie halowym, na fundamentach z kamienia łamanego, konstrukcję nośną stanowi układ słupów ceglanych omurowanych ścianami zewnętrznymi, na których oparte są dźwigary kratowe o rozstawie 12,5 m. Na dźwigarach ułożone są płatwie stalowe – dwuteowniki, krokwie drewniane i łaty. Całość kryta blacha stalową ładowaną. Ściany zewnętrzne z cegły ceramicznej. Okna stalowe ze szprosami. Bramy stalowe., posadzka betonowa.

Podstawowe parametry techniczne:
Długość budynków – 66,72 m (33,07 m i 33,65 m)
Szerokość budynków – 12,96 m oraz 13,26 m (z pilastrami)
Wysokość do kalenicy – 7,12 m do 7,39 m
Wysokość w pomieszczeniach laboratorium, analiz i obsługi wagi – 3,10 m
Wysokość pomieszczeń toalet – 2,50 m
Poddasze:
Wysokość w kalenicy – 3,13 m
Wysokość przy ścianie kolankowej – ok. 1,90m

Budynek biurowo – socjalny o powierzchni użytkowej 737,20 m²
Budynek został wzniesiony w 1888 r. jako budynek magazynowo - biurowy, pełnił funkcję socjalną i biurową dla załogi Zakładu Metalurgicznego Silesia S.A. Budynek dwukondygnacyjny, niepodpiwniczony, wzniesiony w konstrukcji murowanej z cegły pełnej na zaprawie wapienno-cementowej o wymiarach zewnętrznych 28,21x16,23 m i grubości ścian zewnętrznych 51 cm. Ściany zewnętrzne docieplone wełną mineralną o grubości 12cm, elewacja wykończona tynkiem silikonowym barwionym. Cokół oraz pilastry wykończone oblicówką klinkierową ścienną firmy ROBEN.
Fundamenty zaizolowane Bitizolem R, Dysperbitem i ocieplone warstwą styropianu FS 20 grubości 5 cm. Fundamenty pod ściany nośne gr. 25 cm na parterze wykonane z betonu B-20 zbrojonego o wymiarach 35x35 cm na warstwie chudego betonu grubości 10 cm z betonu B-10. Ściany działowe częściowo z cegły dziurawki, kryte tynkiem wapiennym, częściowo z płyt gipsowo-kartonowych o grubości 10 i 15 cm na ruszcie z ceownika stalowego. W pomieszczeniach łaźni, toalet i aneksu kuchennego płyty gipsowo-kartonowe impregnowane tzw. NIDA WODA, w pomieszczeniach archiwum i technicznych płyty NIDA OGIEŃ. Ściana w wiatrołapie ze szkła w profilach stalowych i z pustaków szklanych.
Stropy żelbetowe płytowe na belkach stalowych – dwuteownikach.
Schody żelbetowe, jednobiegowe płytowe o grubości płyty 16 cm, pokryte gresem.
Dach zdemontowany i pokryty na nowo – deski o gr. 3 cm nadbite na krokwie stalowe, nałożona kolejno folia przeciwwiatrowa i łaty drewniane 4/5 cm w odstępach 35-40 cm. Ostatnia warstwę stanowi blacha dachówkowa z blachy powlekanej. Wykończenie dachu – systemowe z użyciem obróbek blacharskich takich jak: wiatrownice, blachy okapowe oraz gąsiory blaszane.
Kominy wentylacji grawitacyjnej wymurowane z pustaków kominowych, komin spalinowy z pieca gazowego ze stali kwasoodpornej.
Stolarka okienna PCV, okna rozwieralno-uchylne z nawiewnikiem w skrzydle okiennym, okna stałe okrągłe.
Stolarka drzwiowa: drzwi zewnętrzne stalowe, przeszklone, dwuskrzydłowe, malowane farba proszkową. Drzwi zewnętrzne do części socjalnej i kotłowni - stalowe, ocieplone. Drzwi wewnętrzne – płycinowe, okleinowe lub fornirowane z ościeżnica systemową.
Parapety wewnętrzne profilowane z PCV, zewnętrzne z blachy powlekanej.
Sufity na parterze i piętrze podwieszane z płyt gipsowo – kartonowych NIDA Sonic perforowanych.
Nad piętrem w wysokości 2,90 i 2,70 m zainstalowano ruszt stalowy podwieszany do krokwi, wyłożony panelami z wełny mineralnej grubości 18 cm.
Posadzki: W holu i klatce schodowej płytki gresowe, w pomieszczeniach socjalnych i sanitarnych płytki ceramiczne. W pomieszczeniach biurowych wykładzina PCV i wykładzina kauczukowa NORA.

Instalacje:
Wodociągowa, kanalizacyjna (odprowadzona do sieci kanalizacyjnej na terenie zakładu), deszczowa – poprzez rynny z blachy cynkowo- tytanowej oraz rury spustowe spawane, odprowadzenie wód do zakładowej instalacji kanalizacji deszczowej
Grzewcza- C.O gazowy piec kondensacyjny
Wentylacyjna – wentylacja mechaniczna wywiewna pomieszczeń biurowych i węzłów sanitarnych oraz nawiewno-wywiewna łaźni i szatni.
Wentylacja grawitacyjna – z pomieszczenia kotłowni, komin o przekroju czynnym 20x14 cm oraz otwór nawiewny typu „z”, komin spalinowy ze stali kwasoodpornej, wyprowadzony na zewnątrz budynku.

Wnętrze budynku na parterze o powierzchni 371,70 m²  zostało podzielone ścianą poprzeczną na dwie części – w części zachodniej zlokalizowana jest strefa socjalna z odrębnym wejściem: jadalnia z węzłem sanitarnym (47,40 m² + 5,20 m²), szatnia brudna z łaźnią i WC (44,30 m² + 24,70 m²), szatnia czysta (39,30 m²), suszarnia z pralnią (11,70 m²)  oraz pomieszczenie gospodarcze (3,70 m²).
Od strony południowej zaprojektowana została kotłownia gazowa z powierzchnia pomocniczą, wc i aneksem kuchennym (36,40 m²)  z odrębnym wejściem z zewnątrz
W części wschodniej zaprojektowano hol wejściowy z wiatrołapem i korytarzem (62,40 m²)   oraz powierzchnię biurową (16,80 m² i 11,20 m²)  i salę konferencyjną z aneksem kuchennym (64,20 m²).
Na piętro o powierzchni 365,50 m² poprzez otwartą antresolę z klatką schodową prowadzi nowy żelbetowy bieg schodowy (70,70 m²)
Powierzchnia biurowa składa się z sekretariatu (14,00 m²), archiwum (28,70 m²) oraz 6 pomieszczeń biurowych i konferencyjnych (14,90 m², 25,00 m², 18,00 m², 36,80 m², 61,20 m², 60,80 m²)
Ponadto na piętrze znajdują się pomieszczenia higieniczno – sanitarne: WC damskie (4,20 m²), WC męskie 6,20 m²), pomieszczenie gospodarcze (3,50 m²) oraz aneks kuchenny (6,80 m²) i palarnia (6,50 m²), a także pomieszczenie techniczne (8,20 m²)

Podstawowe parametry techniczne:
Długość budynku – 28,11 m
Szerokość budynku – 16,10 m
Wysokość do ocieplenia – 6,15 m
Wysokość do kalenicy – 8,33 m

Atuty
 • Lokalizacja na terenie przemysłowym, prestiżowe sąsiedztwo
 • Dogodne warunki planistyczne
 • Bliskość głównych szlaków komunikacyjnych – DTŚ, węzeł „Sośnica”, autostrada a1, autostrada a4
 • Pełne uzbrojenie
 • bardzo dobry stan techniczny budynków

Zapraszam na prezentację

Nota prawna

Opis oferty zawarty na stronie internetowej sporządzany jest na podstawie oględzin nieruchomości oraz informacji uzyskanych od właściciela, może podlegać aktualizacji i nie stanowi oferty określonej w art. 66 i następnych K.C.

Szczegóły oferty

Symbol oferty SCN-BS-1993
Powierzchnia 1 748,00 m²
Powierzchnia działki 5 219 m²
Rodzaj obiektu zakład produkcyjny
Standard
Opłaty wg liczników CO, gaz, prąd, woda
Stan prawny Własność
Rok budowy 1888
Gaz tak - miejski
Woda ciepła z pieca CO
Dojazd asfalt
Otoczenie zakład produkcyjny
Ogrzewanie własne gazowe - kocioł 2-funkcyjny
Alarm tak
Przystosowania dla niepełnosprawnych tak
Możliwość parkowania tak
Własny parking tak
Wejście od ulicy
Podłogi PCV
Prąd jest
Kanalizacja miejska
Klucze tak

Pomieszczenia

Liczba pomieszczeń biurowych 12
Powierzchnia pomieszczeń biurowych od 10 m2
Liczba pomieszczeń magazynowych 4
Powierzchnia pomieszczeń magazynowych 1010 m2
Liczba pomieszczeń socjalnych 8
Powierzchnia pomieszczeń socjalnych 100 m2
Liczba pomieszczeń sanitarnych 10
Powierzchnia pomieszczeń sanitarnych 80 m2

Lokalizacja

Kalkulator kredytowy

PLN
%
Wysokość raty

Kalkulator kosztów

PLN
PLN
PLN
PLN
PLN
PLN
%
PLN
Podatek od czynności cywilno-prawnych
Taksa notarialna (opłata notarialna)
VAT od taksy notarialnej (opłaty notarialnej)
Wniosek do WKW
VAT od wniosku do WKW
Prowizja agencji nieruchomości
VAT od prowizji agencji nieruchomości
Wypisy aktu notarialnego - około
RAZEM (cena + opłaty)

Napisz do nas

Proszę wypełnić to pole
Proszę wypełnić to pole
Proszę wypełnić to pole
Proszę wypełnić to pole
Trwa wysyłanie...

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb klientów. Zmiany ustawień dotyczących plików cookie można dokonać w dowolnej chwili modyfikując ustawienia przeglądarki. Korzystanie z tej strony bez zmian ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

rozumiem